Předpovědi

Výběr několika nejzajímavějších úkazů v aktuálním měsíci, které protínají Česko, lze najít na stránkách Hvězdárny v Rokycanech a Plzni.

Zde je odkaz na zdroj kompletních předpovědí pro střední Evropu (CentralEurope) na stránkách OWC (Occult Watcher Cloud, autor Hristo Pavlov). Úkazy jsou kalkulovány pomocí programu programu Occult 4 (autor Dave Herald).

Parametry feedu/tagu jsou následující:

střed oblasti: 18,10 E, 51,07 N

poloměr 600 km (zahrnuje celá území Česka, Maďarska, Polska a Slovenska a části dalších zemí, např. Chorvatska, Litvy, Německa, Rakouska, Rumunska, Slovinska, Srbska a Ukrajiny)

hvězdy do 14,5 mag

min. trvání 0,5 s

min. pokles 0,4 mag

průměr planetek alespoň 5 km

Elementy planetek jsou z JPL-Horizons, katalog hvězd Gaia16 EDR3.

Kromě výše uvedených standardních předpovědí obsahuje feed ještě rozšířené předpovědi (hvězdy do 15,5 mag, trvání alespoň 3 s, pokles alespoň 0,05 mag, průměr planetky alespoň 5 km) a speciální předpovědi (hvězdy do 13,5 mag, trvání alespoň 0,2 s, pokles alespoň 0,4 mag, průměr planetky alespoň 5 km).

Pro praktické plánování pozorování doporučuji stažení aplikace Occult Watcher (OW, autor Hristo Pavlov). V programu OW po zaregistrování uživatele doporučuji zaškrtnutí všech zdrojů, včetně „komunitního tagu“ a déle ve zdroji „planned observations“ akceptaci „personal“. Po synchronizaci dat je možné vaše úkazy přihlašovat. Přihlásit plánované úkazy lze v režimech high, medium and low.

Předpovědi CentralEurope jsou nahrávány cca 1,5 až 2 měsíce předem, kontinuálně v OWC dochází k přepočítávání předpovědí. Vaše úkazy doporučuji přihlašovat s co největším předstihem s ohledem na plánování mobilních stanic.